Kış Aylarında İçmeniz Gereken Bitki Çayları
Kışın hem hastalıklardan en iyi şekilde korunmak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına çeşitli kış çaylarını tercih edebilirsiniz. Yapımları kolay olmakla beraber aradığınız tadı yakalayabileceğiniz birçok çeşit de var.
06 Kasım 2018 - Salı 18:06

Kışın hem hastalıklardan en iyi şekilde korunmak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına çeşitli kış çaylarını tercih edebilirsiniz. Yapımları kolay olmakla beraber aradığınız tadı yakalayabileceğiniz birçok çeşit de var.

 

Bu kış çaylarını yapmak için gerekli malzemelere bir aktardan ulaşabilirsiniz. Günde 3 bardak içmenizde bir sakınca olmayacaktır. Aynı zamanda gün içinde sindirimi de rahatlatacak ve daha zinde tutacaktır.

 

Tavsiyelerimiz dışına isterseniz sadece tercih ettiğiniz meyve ve baharatları kullanarak sizzler de kendi çayınızı yaratabilirsiniz.

 

“Doğru şekilde hazırlanmış kış çaylarıyla sağlık depolayın” önerisinde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem Özkahya, kış aylarında içinizi ısıtacak sağlıklı içecekleri şöyle anlatıyor:

 

1-Baharatlı Elma Çayı

Kış aylarının en sağlıklı meyvelerinden biri elma. İçeriğindeki E ve C gibi antioksidan vitaminler sayesinde hem cildinizi hem bağışıklığınızı koruyor. Elma içeriğindeki lif yapısı sayesinde aynı zamanda hazımsızlık sorunlarının da önüne geçiyor. Ayrıca lifli yapısı ve içerdiği flavanoidlerle bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve hastalıklara karşı kalkan oluşturuyor. Havaların oldukça soğuk seyrettiği kış günlerde elma çayı siz soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan koruyor. Ayrıca boğazı yumuşatarak da öksürüğü engelleyebiliyor. Çayınıza ilave edeceğiniz karanfil, içeriğinde bulunan eugenol sayesinde kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kalp sağlığını koruyor. Karabiber ise dolaşımını hızlandırarak mikropları vücudunuzdan uzaklaştırıyor.

 

Kış-Aylarında-Sağlıklı-Çaylar-4

 

2- Zencefilli Çay

Kış çaylarının belki de en sağlıklılarından biri de zencefille yapılan özel bitki çayları. Tadı çoğu kişiye çok lezzetli gelmese de zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Kalp sağlığını koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor. Köklerinde bulunan proteaz sayesinde sindirimi kolaylaştırıyor. Ayrıca mide bulantısını baskılıyor ve gaz sorununu ortadan kaldırmaya da yardımcı oluyor. Portakal ya da limonla tatlandırarak hem lezzetli hem de sağlıklı bir zencefil çayı demleyebilirsiniz. Portakallı zencefil çayını şekersiz olduğu müddetçe istediğiniz miktarda içebilirsiniz.

 

Kış-Aylarında-Sağlıklı-Çaylar-3

 

3- Gül Yapraklı ve Rezeneli Çay

Farklı lezzetleri seviyorsanız, evinizde de kolaylıkla bulabileceğiniz bitki ve meyveleri karıştırarak kendinize özel bir çay yapabilirsiniz. Gül yaprakları, rezene ve limon kabuğu ile hem sağlıklı hem de lezzetli bir çay hazırlamanız mümkün. Kurutulmuş gül yaprakları, C, E ve A vitamini açısından zengin olan demir, kalsiyum, magnezyum ve selenyum minerallerini içeriyor. Ayrıca tatlı aroması ile de çayınıza lezzet katıyor. Rezene yaprakları, soğuk kış günlerinde azalan bağırsak aktivitenizi hızlandırıyor ve sakinleştirici etkisi ile stresinizi azaltıyor.

 

Kış-Aylarında-Sağlıklı-Çaylar-2

 

4- Ekinezya Çayı

Ekinezya çayınının anavatanı Amerika kıtasıdır. Eski çağlarda Amerikan yerlileri tarafından değişik hastalıkların tedavisinde ve av, savaş, yabani hayvan saldırısı neticesinde görülen değişik yaralanmaları tedavi etmek amacıyla kullanıldığı gibi, grip, soğuk algınlığı ve boğaz şişliği gibi rahatsızlıkların tedavisinde de etkin bir biçimde kullanılan bir şifalı bitki çayı olmuştur.

Özellikle enfeksiyon, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda kullanımıyla tanınmaktadır. Bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayanlar için ekinezya otu önemli bir doğal destektir.Öksürük ve baş ağrısı gibi durumları hafiflettiği de görülmüştür. Yapılan araştırmalarda ekinezyanın akyuvar sayısında artışa neden olduğu tespit edilmiştir.

 

Kış-Aylarında-Sağlıklı-Çaylar-1

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...